A nyelvtudás szintjeit az Európa Tanács dolgozta ki, hogy egységesen lehessen meghatározni a követelményeket és az eredményességet. Ezt a dokumentumot KER, vagy angolul CEFR rövidítéssel szoktuk emlegetni. Ehhez ajánlom figyelmedbe a www.nyak.hu oldalt, ahol részletesen olvashatsz ezekről a szintekről, továbbá szinte minden nyelvvizsgával kapcsolatos kérdésedre is választ kaphatsz hivatalos forrásból.
A középszintű érettségi vizsga szintje B1. Ezt a vizsgát saját iskoládban teheted le, és a vizsgáztató többnyire a saját nyelvtanárod. Sajnos a vizsgával nem jár együtt semmilyen államilag elfogadott nyelvvizsga-bizonyítvány, pedig egy viszonylag jó eredmény megfelel az alapfokú nyelvvizsga szintjének (B1).
Az emelt szintű érettségi nyelvi szintje B2, ami megfelel a középfokú nyelvvizsga szintjének. Ezt a vizsgát egy arra kijelölt intézményben teheted le vizsgabizottság előtt, melynek tagjai általában középiskolai tanárok. 60%-os teljesítménytől jár vele a középfokú nyelvvizsga, amely (csak) Magyarországon jöhet jól főleg a továbbtanuláshoz. Az évek során azonban az tapasztalható, hogy különösen a fogalmazásokat és a szóbeli teljesítményt olyan szigorúan pontozzák a vizsgáztatók, hogy összességében a C1, azaz a felsőfokú nyelvvizsga szintjéhez közelít.
Melyik vizsgát érdemes letenni? Ha a felsőoktatás a cél, tehát diplomát szeretnél szerezni, akkor szükséged lesz középfokú nyelvvizsgára. Érdemes pénzt áldozni a nemzetközileg elfogadott nyelvvizsgákra, mert, ugyan az emelt szintű érettségivel megszerzett vizsga ingyen van, főleg akkor hasznos, ha kifejezetten angol szakra szeretnél menni, vagy „csupán” a pontszerzés a cél a továbbtanuláshoz. Ráadásul számtalan esetben az tapasztalható, hogy még a B2-es vizsgával rendelkező diákok is időnként „lecsúsznak” az ötös osztályzatról. Az elérhető vizsgarendszerekről szintén a www.nyak.hu oldalon olvashatsz részletesen.